Kadın gibi kadın

“Kadın” lara gitsin…

 

“Adam gibi adam yok etrafta” diyenlere karşı “kadının tribi çekilmez” diye kestirip atanlar…

 

Adam gibi adam…Kadın gibi kadın…

 

Gereksiz tartışmada son nokta “insan gibi insan”…

 

Bir kadını kadın yapan nedir? Fiziksel özellikleri, güzelliği, dişiliği, seksapeli, aklı, ruhu…hepsi mi? Nesi…Ne tür bir kadına “işte kadın gibi kadın der” hem erkek hem kadın?

 

Peki bir adamı adam gibi adam yapan nedir?

 

Bu kadar çok kalıp varken kime göre, neye göre?

 

Güzel, hoş, müthiş zevkli, havası başka, dimdik yürüyen ve salınan, edalı, insana hayat veren baktıkça baktıran kadını… aldatan, terk eden, üzen erkek…???

Tek bir kadına köle olmaya, uğruna ölmeye hazır binlerce erkek arı…???

 

Kadın olmak ve kalmak, özellikle de günümüzün farklı olmalısın eksenli erkeksi dünyasında çok zor. Kadının erkeksi olması için var olan onca dayatma günümüz kadınını ister istemez savaşçı bir kadın olmaya zorluyor. Güç, rekabet batağındaki ezilmeme savaşında teyakkuz halinde, en ufak olaylarda dahi tırnaklar geçirilmeye hazır. Sakin kalabilen yok gibi…

 

Hayatına müdahale edilen alanlar o kadar çok ki. Tepkisel durum kaçınılmaz sanki.

 

İşle mücadele, evle mücadele, okulla mücadele, beklentilerle mücadele, sınırlarla mücadele, yasalarla mücadele, baskılarla mücadele, geleneklerle mücadele, doğumla mücadele, kayınvalideyle mücadele, çocukla mücadele, kariyerle mücadele, adam yerine konmamakla mücadele, değersizleştirilmekle mücadele, tacizle mücadele, evlilikle mücadele, annelikle mücadele, çamaşırla mücadele, alışverişle mücadele, taksitlerle mücadele, yemekle mücadele, güzellikle mücadele, hormonlarla mücadele, genç kalmakla mücadele, kalıplarla mücadele, ayıpla mücadele, tabularla mücadele, yapamazsınlarla mücadele, dayakla mücadele, reglle mücadele, yapaylıkla mücadele, erkekle mücadele derken kadının kadın kalması kolay değil. Mücadeleye ve başkalarını mutlu etmeye programlanmış doğal olmayan ritim kadınların dişil enerjisini yok edici… Kadınlığını atlayıp doğrudan anneliğe geçen kadın, erkekleşen kadın kaçınılmaz gibi…

 

Kadınlığı sadece annelikle sınırlamak haksızlık. Kadınlık sezgi, zeka, sevgi, sistem, toparlayıcılık, pratiklik, çözüm, arabuluculuk, akıl, sağlam psikoloji, anaçlık, kutsallık ve şefkat vb ile de özdeşleşmiş.

 

En önemsiz konuları kişilik savaşına dönüştürmeyen, tahammül eşiği aşınmamış, alttan almayı erdem kabul eden, sabırla dinleyen, toprağı sertçe ezmeden yürüyen, suçlamayan, zarafetle söyleyen, akılla ehlileştiren, öfkesine yenik düşmeyen kadından etkilenmemek ne mümkün? Ya da sadece eril tarafına teslim olmuş bir kadınla hayata devam demek?

 

Kadınlık bir davranış modeli gibi, makyajlarla sürdürülebilecek bir kadınlık yok.  Erkek için mi kadın oluyor kadın… Değil ama, sanki erkeği memnun etmeye adanmış kadınlık…Peki, erkeğin gerçekte arzusu ne? Sadece av, seks ve dişilik mi? Kadının ruhsal zenginliğini bilen erkeklerde durum böyle değil.  Duygularını boşaltabilen, korkularını yenebilen, alt kimlikleriyle barışık ve ortaya çıkarabilen, kadın olduğunu fark eden kadınlık arzu edilen.

 

Kadının, kadın olduğu gün hangisi?

 

Regl olduğunda mı?

İlk cinsel deneyiminde mi?

Evlendiğinde mi?

Anne olduğunda mı?

 

Kadının, kadın olduğu gün hangisi?

 

Ruhsal zenginliğini anladığında mı?

Cesaretle, ayakta kaldığında mı?

Korkularını yendiğinde mi?

Teslim olmadığında mı?

Duygularını bastırmaktan vaz geçtiğinde mi?

İnşa edilen kadınlığa başkaldırdığında mı?

 

Kadının, kadın oldugu gün hangisi?

 

Erkeği ona saygi duymaya basladiginda mı…

 

Kadınlık bir görev değil aksine bilinç ve size, bize verilen en büyük hediye…

 

Kadın zarafeti ve asaleti.  Enfes…

 

Konuşurken zarafet, yerken zarafet, dinlerken zarafet, yürürken zarafet, okurken zarafet, aktarırken zarafet, bakarken zarafet, şarkıda zarafet, tartışırken zarafet, yazıda zarafet, yaşarken zarafet…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s