Sözle uçar…

Sözler insanın rüzgarıdır, eken her zaman ektiğine göre karşılığını biçer. Sözcüklerin rüzgârındayız, kaptırırız gideriz çoğu zaman. Söz rüzgârlarının etkisiyle içimizde tepeler, çukurlar, düzlükler, yamuklar. Söz rüzgarları insanları birinden alır öbürüne verir. Ama rüzgarlar getirir insana sevdiğinin kokusunu aynı zamanda, sözler gibi. O kadar uzaktan ulaşır sevgilinin deniz kadar derin rüzgar kadar serin sözleri. Sert söz rüzgarlarını sever bazı ruhlar, eser gürler özellikle yırtıcı ruhlar. Ateş olsa cürümü kadar yer yakacağını bilmeden. Yanlı söz rüzgarı dedikodunun önüne düşüp te yorulmayan adem yoktur. Söz rüzgarına binmek ve bir sözden diğer rüzgara geçmek, dalga değiştirmek gibidir cesaret ister, kıvraklık ister, yetenek gerekir. Ama yinede üç kuruşluk eşşeğin en fazla beş paralık sıpası olur.
 
Yaşamak martı kanadında rüzgar taşımak ise, bazen mumu söndüren sözler bazen yangını güçlendirir. Yalaka söz bir sandalın yelkenini şişiren rüzgara benzer, fazlası salı batırır, azı ise yerinde saydırır. Acımasız söz, sert esen rüzgar gibi hakimiyetini kaybettirir insana. Bazen pencerenin perdesini havalandıran, denizleri dalgalandıran rüzgar gibi sözler alt üst eder insanı, yabancı olduğunu hissettirir bir de bencillik kokarsa.
 
Sözlerin estiğini, insanı eserek çözdüğünü anlatmalı çocuklara. Hasret bir rüzgardır mesela içinizi yakar ve hasret mısralarında tükenir en güzel meyler, rakılar. Pranga sözler tayfun gibi tutar insanı, zincirler, uzaklara denize açılmasını engeller. Dağlara karşı esen rüzgarların yaptığı aşınma, sert rüzgarın kırdığı dallar gibi insanlar da yıpranır, şekil alır. Söz rüzgarlarına dayanamayan kalpler kırılır.
 
Oysaki rüzgarlar aşılayıcıdır, tohum taşır, yağmur taşır, umut eken sözler gibi. İnsanoğlu çiçek tozu gibidir, hafif bir rüzgar, tebessüm dolu söz onun uçması için yeterlidir. Rüzgar yağmur bulutunu sadece taşımaz, aynı zamanda içindeki tozla aşılar, aşılar ki yağsın. Söz rüzgarları da böyledir. İnsanları sadece etkilemezler, içindeki toz tohumları, sonunda ya ağlatırlar ya da kahkahaya boğarlar.
 
İnanmadan, samimiyetten uzak söylenen yapmacık bazı sözcükler sıcak, kuru, ve bunaltıcıdır; Keşişleme rüzgarları gibi. İnanmadığın halde birine “çok iyisinin” demek, gece rüzgarıyla gelen sıkıntı gibidir. Kabustur bazen sözler. Bazı sözcükler cidden ilk duyulduğu gibi değildir. Her duyan farklı anlar, içinde iyi nem taşır. Karşındaki, hele biraz da alıngan bir tip ise buluttan nemi alıp çabucak kırılır, Sirokko rüzgarı gibi. Bazı sözcükler insanı, saçları, etekleri uçurur, yamaçtan yukarı taşır duyanı, Karayel gibi. Ama adı üstünde insanı karalar, karartır bu sözler. Bu sözler önce soğuktur. Bir bardakta fırtına çıkarabilecek ağır laflardır bunlar, önlem alınmazsa Karayel gibi illa da fırtınaya döner. Bazı sözler vardı, soğuk ve kurudur, Mistral gibi. Bazı sözcükler ise kıyı erozyonuna neden olan Kıble gibidir, içini kalbini oyar insanın. Bazı sözler vardır, içinde gizli mi gizli manalar taşır. Bu sözü alıp taşıyanların başı beladadır, mana birden dışarı çıkar ve görmesi bulanıklaşır insanın, Lodosun yaptığı gibi. Ama adamına göre eser Lodos, kar kaplamış tepeleri eritir aynı zamanda. İnsanı sarsar, etkiler, yaşamı alt üst eder bu sözler. Bazı sözler vardır, gözlere hücum eder, gözlerde yoğun yağışlara neden olur Günbatısı gibi. Bazen sıcaktan bunalmış canların aradığı serinlikleri sunar sözcükler Yıldız gibi. Dinçleştirir, ferahlatır, uyarır, canlandırır, farkına vardırır. Ama nafile, dinlemiyorsa duymaz. İnsanı hafif hafif sallayan uysal türleri vardır söz rüzgarlarının, sonra birden köpürtür duyanı Poyraz gibi. Bazı sözcüklerin etki alanı dardır, süreleri kısadır, duyulur ve unutulur Meltem gibi. Bazı sözcüklerin ise ondan geldiğine inanamazsınız, ters esen rüzgar İmbat gibi. O kadar patırtı, o kadar gürültü de olsa içi boş, kuru sözler vardır Etezyen rüzgarı gibi.
 
Sözler rüzgar gibi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s