Tülin Akın: Akıllı Köy

Tülin Akın. İlk anda hissettiğiniz o “galiba içine kapanık birisi” algısının ne kadar yanlış olduğunu, neşeli kişiliğini tanıdıktan sonra anlıyorsunuz. Kahkahası, ne kadar gizlemeye çalışırsa çalışsın, çok enerjik. Neşesi bulaşıcı.   O anlarda içindeki çocuk o kadar belirgin ki!

Tülin ilginç bir karışım, aklından tam olarak ne geçtiğini anlayamayacağınız tiplerden. Şaşırtıcı cümleler, sabırlı bir dinleme yeteneği, dinlerken sizi analiz eden bakışlar. Biraz utangaç olduğunu düşünüyorum. Eminim bunun altında olgunluk yatıyor. İnsana ve doğaya saygısı, sevgisi inanılmaz boyutta. Kızı Ekin’le tanıştıktan sonra Tülin’i kafamda oturttum. Evet o “vizyoner, cesur, sabırlı, inatçı, takipçi, odaklı, girişimci, meraklı, başarılı” ama Ekin’den görebildiğim kadarıyla Tülin tam bir anne, “insana dokunma ustası”. Aldığı ödülleri anlatırken gözlerinden geçen ifadeyi şimdi daha iyi anlıyorum. Gerçekte onun en büyük ödülü kızları, ailesi ve işi. Ekin nakış gibi işlenmiş belli.

Ziyaretlerimde Tülin’in farklı anlarını yakaladım. Bir konferansa gitmeden önceki halini, bir misafir geldiğindeki heyecanını. Tüm olumlu ve olumsuz olasılıkları öngörebilme yeteneğini ve çözüm üretme gayretini, “sahip olmaktan” daha çok “sahip çıkmayı” benimsemiş ruhunu. Ama en çok da insana, doğaya yaklaşımı beni heyecanlandırdı. “Son” samimi türlerden belli ki! Herkesi ismi ve soy ismiyle hatırlayan, yaptığı katkıları anlatırken onları yücelten, hatalarını “olması gereken oldu” bilinciyle değerlendiren Tülin mütevazi bir kişilik.  Bununla birlikte hayır demeyi, daha doğrusu “doğru yer ve zamanda hayır” diyebilmeyi becerebilen bir kişilik. Dikkat çekici özellikleri arasında “detayları görme” ve müthiş “hafızası” var.

Tülin sadece ailesine değil, dostlarına ve arkadaşlarına da oldukça düşkün. Çelik gibi bir irade, ikna olduktan sonra zor vazgeçen tiplerden. Vazgeçmesi gerektiği anı da bilebilen. Onun hayatında yenilgi, bezginlik, yılgınlık yok. Gördüğüm kadarıyla bunları “mola” olarak algılıyor.  Kendini iyi dinleyen birisi, sanırım  hiçbir işe “öylesine” diye başlamıyor. Hani herkesin pes ettiği anlarda sırtını yaslamak istediği biri vardır ya, işte Tülin o.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s