Kusursuzluk neredesin?

Kusur nedir? Kusur kötü bir şey midir? Görmediğimiz, umursamadığımız kusurlarımız var mı, onları seviyor muyuz? Kusursuz olabilmek için çabalamaya gerek var mı?

Üzerinde düşündüğüm konu diğerinden “kusursuzluk bekleyen” kadının, erkeğin “kendisini kusursuz görüp görmediği” değil.
Ya da yaşını, yerini, haddini değil ama daha çok “karşı tarafın koşullarını” bilmeden o kişi hakkında gıybet zinası yapanların, tek taraflı beslenme dengesizliğini, körlük sarhoşluğu yaşayanların neden bunu yaptığı da değil.
Bulunduğu zirveye hakkıyla gelenler istisna, ama kah doğru ata oynayıp kah ayakların baş olmasıyla ancak bir mevki tutanların, yar olanların, varlığa erenlerin yukarı çıkma yolunda, sanki kutsal bir arınma sürecinden geçmiş edasıyla tüm kusurlarından ari hale gelip, aşağıda kalanlara kusurlarını hatırlatarak kendini kusursuz gösterme aforizmaları da değil.

Tam anlatamadım.

Düşündüğüm konu sadece “kusur” nedir?

Eksik yaratılan, tamamlanmak yolunda ilerlemesi tavsiye olunan insanın daha zamanı bile gelmeden olgunluğa erdirip ona diğerlerinin eksik olduğunu gösteren şey nedir? Bu durum kusurun ta kendisidir.

Kusur nedir ve kime aittir?

Kusur aslında mikroskobik düzeyde küçük ama “bunu bana nasıl yapar” lensine, “çekememezlik, kıskançlık, büyüklük kompleksi” gibi sözde insansı psikotik sorunların çerçevesini çarpıttığı gözlükle bakıldığında ancak görülebilen, fark edilene kadar sürdürdüğü sessiz sakin hayatından memnun, her daim var olan ama kurcalandıkça, söylendikçe, hatırlatıldıkça büyüyen, kabaran topraktan gelme bir özelliktir.

Kusur, bazen çok sevgilidir, insana o kusur çok yakışır. O kusur bir harikadır ki, yüceltir, yakınlaştırır. Örneğin, hiçbir şeyi bilmediğini bilmek gibi.

Bazen içinde yaşadığı zihni acımasızlaştırır. Eziyet veren, hayattan bıktıran kusurlar vardır. Örneğin, her şeyi bildiğini zannetmek gibi.

Geçici kusurlar da vardır. Doğuştan gelen ve hiç düzelmemesi gerekenler de. Samimiyetsizliği görmek, haksızlığa isyan etmek, mazlumu korumak, insana saygı duymak, şeytanın dilsiz uşağı olmamak, kör inançtan uzak durmak, hayvanları sevmek, bencil olmamak, makam, mevki vb beşeri putlara tapmamak ve düşünmek gibi. Bu kusurları olanların sayılarındaki azalma kusurlarından arınmış olanların sayısındaki artma. Dünya da olup biten çoğu şeyin nedeni işte bu kusurlar ve kusursuzluk arasındaki denge.

Biliyorum, benim birden fazla kusurum var. İlki: Görüyorum. Ne medyumum ne de medyom; ancak, baktığımda görüyorum (ya da gördüğümü zannediyorum). Bir kusurum daha var. Görüyorum ama görmezlikten gelemiyorum. Her nasılsa bildiğimi onun da bilmesini sağlıyorum.

Görüyorum ki gizliyor, saklıyor, söndürmek yerine başkalarını ateşe atıyor.
Görüyorum ki farkında, ama benden sonra tufan diyor.
Görüyorum ki sözde sadık ama gemiyi ilk o terk edecek.
Görüyorum ki sözde tarihi biliyor ama miladı yok.
Görüyorum ki sözde korkusuz ama demirden ağır maske giyiyor.
Görüyorum ki sözde sevgisi var ama sevginin acı vermek olduğunu zannediyor.
Görüyorum ki bilmiyor, ama kabul edemiyor.
Görüyorum ki rövanşta ama bende kin yok diyor.
Görüyorum ki batıyor, debeleniyor, çıktığını sanıyor.
Görüyorum ki sözde adilim diyor ama kul hakkını bilmiyor.
Görüyorum ki sözde düzüm diyor, ama böyle bir düz geometride henüz bulunmuyor.

Karşımdakini görürken o kadar kendimden görüyorum ki. Gel de bu kusurla yaşa! Elbette tüm gördüğüm bir illüzyondan başka bir şey değil ve o illüzyonu kendim yaratıyorum. En büyük kusura saplanmışım. Benim gibi olmak zorunda mı?

Bırak çalıyorsa çalsın, eziyet ediyorsa etsin, kandırıyorsa kandırsın, aldatıyorsa aldatsın peki ya öldürüyorsa… Ona da karışma. Ah evet belki de o öldürerek, ölen de ölerek anlayacak. Herkesin kendi öğrenme yolu.

Gereksiz alınganlık olmasın. Yapılan ne bir aşağılama, ne de bir suçlama. Biliyorum, oyuna gerek yok herkes en az benim kadar görüyor. Ben onu görürken o da beni görüyor. Sadece ben kusurumla mutluyum, bilesiniz diye söylüyorum. Aslında ben öyleyim, şöyleyim demeye de gerek yok, kişi çıplak olduğunu biliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s