Insan nasıl kirlenir?

IMG-20170911-WA0003

İnsan nasıl kirlenir? Kendini insan nasıl kirletir?

İnsan yediklerinden kirlenebilir mi? Yediği yemek, giydiği kıyafet ya da arkadaş olarak seçimleri bir insanı kirletebilir mi?

İnsanı ne kirletir, dışarıdan aldıkları mı?

Kirlenen insan nasıl temizlenir? Hem bazı kirler suyla geçerken bazı kirler bakidir, suya, sabuna dayanıklı.

İki gündür uzaklardayım. Çocuklar yanımda. Onlar benleyken bambaşka oluyorum. Yani ben onlarlayken değil onlar benleyken. Müthiş bir uyum, özgürlük, güven, itibar, ışıltı, cıvıltı. Ve saflıklarına bakıp, düşünüyorum… Temizlendiğimi hissettim bir an.

İnsanı ne kirletir?

Kendi içinden, kendi ağzından çıkan mı?

İki ayrı dünya, iki ayrı inanca dayalı hayat tarzı. İnançlar müdahalesiz bu zamana gelmiş midir bilemem. Her şeye müdahale etmeye yetkin insanoğlunun inanca müdahale etmediğini de söyleyemem.  İnancın doğurduğu iki ayrı yaşam tarzının kendi içinde barındırdığı onlarca tonda farklı yaşam tarzları. Kimi tam muhafazakar, daha az ve daha az.  Kimi çok modern, daha az ve daha az. Ve aynı denizde karşılıklı uzanan iki iskeleden birbirlerine bakıyorlar. Acaba hangimiz daha temiziz diye. Hangimizin yaşam tarzı insana en uygun olanı diye. Nasıl da açık giyinmişler diye düşünürken diğeri böyle bir kıyafetle güneşin altında nasıl rahat edilir ki diye merak etmekte.  Biri nefret denizinin tam ortasında, nereye baksa nefret, diğeri nefretin derinliklerine doğru pupa yelkende. Biri,  kendi inancından olmayanı hor görüp, kötülemekte, diğeri ayna nöronun izinde… Biri Tanrı olmak kisvesinde, diğeri siz insan değilsiniz çukurunu genişletmekte…

Ben de meraktayım.  İnsanı asıl kirleten nedir diye…

İşte tam da bunları düşünürken ziyaretime gelen Keler’in, kimseye bulaşmayan tarzı, doğayla ahengi, gölge yaşamı…

Insan nasıl kirlenir?” üzerine 6 yorum

 1. Hepimiz bu dünyaya bembeyaz başlarız, yaşantılarımız, yaptıklarımız kısaca ettiğimiz ve bulduğumuz herşey bizi biraz kirletir. Hayata bembeyaz veda eden çok azdır, önemli olan kapkara olmadan gidebilmek. Yoksa hepimiz grinin tonlarıyız…

  Liked by 1 kişi

 2. Kaç gündür ‘Zorba’yı okuyorum. İnanın çok iyi geldi. Bahsettiğinize yakın iki insan türünün birlikte serüveni. Daha doğrusu, çok okuyanının içinde coşan sorulara hiç okumayanın verdiği yanıtlar. Kim kirli? Kim bizi kirletti? Peki neden? Nasıl? Temizlenmek mümkün mü? Temizlenmeli mi? Temizlenmek ne demek? (Okumuş muydunuz kitabı bilmiyorum, öneririm)
  Öte yandan.. kirlenmek güzeldir 😀
  Birkaç haftalık düşünme sürecime eklenmiş oldu bu yazınız. Sağ olun.

  Liked by 1 kişi

  1. Özlem okumadım. Biraz ara verdim okumaya ama ilk iş Zorba’ya bakıcam. Paylaşırım görüşlerimi. Biraz Babanın Mevsimleri adlı çıkacak ikinci kitabım üzerinde yoğunlaştım bu aralar. Orada da dört karakter var, babalığın farklı mevsimlerini yaşayan. Kabul etmeliyim, onlar gibi ben de de kir var ama arınmak her zaman mümkün:)

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s