Virüs

virüsSonbaharın tam gaz kendini hissettirdiği şu günlerde virüslere dikkat etmek lazım.  Kalabalık yerlerde bulunmamalı, tanımadığımız ellere yapışmamalı, kirli etekleri tutmamalıyız.

Virüs, köken anlamı itibarıyla zehirdir. Canlı hücre içine geçtiğinde canlı, dışında kaldığında ise kristalleşip, cansızlık özelliğine bürünen, ama içeri alındığında birden canlanan parazitlerin şahıdır. Metabolizmaları, kemikleri, sistemleri, karakterleri olmadığı için antibiyotiklerden etkilenmedikleri gibi, konakladıkları bedenin protein vb enerji kaynaklarını tüketip, çaktırmadan çoğalıp, içine yerleştiği pek de konuksever canlıyı parçalayıp ortama dağılırlar. Yeni canlıyı bulmak için kristalleşirler. Virüsler tür, türdür ve en etkin olacağı o zayıf insanı, beyin denen organı bulmakta üstüne yoktur. Ancak, eşleşerek çoğalabildiği için genelde cemiyet halinde yaşar, hareket ederler. Her türlü filtreden, kontrolden yüz ve şekillerini kolaylıkla değiştirdikleri için geçerler. Basit görünürler; ancak, morfolojik açıdan dünyanın hatta evrenin amacını gizlemede en etkin kripto ajanlarıdır.

Kılıfları çok kullanışlıdır. Ancak, çok çok yakından bakıldığında zehirli sarmaşığa benzeyen zehir kapsülleri görülür.  Hücreye yerleştiğinde virüs hiç boş durmaz, sürekli temas haline geçer. Kimliğini müthiş gizler, hatta bilerek mutasyona uğrar, kol kola gezer, arkadaş görünür, yardım eder ama içerde muhakkak bulunan , zaaf ya da zayıflık bakterisine tutunuverir. Yerleştiği canlının beyninde uzun süredir atıl kalan, mışıl mışıl yatan ve gününü bekleyen zaaf bakterisi kendini zivafsız, zinasız virüse teslim eder. Bakteri, virüs olmaya, yardım ve yataklık etmeye dünden hazırdır, rüzgar gülü gibi vaatlere kanıp, başkasına hizmet etmek için dönüp durur. Ve beklenen birleşme olur, virüsün Dna sı bakteriye geçer. Artık bakteri kocaman bir virüse dönerek kendini ambarda bulan tavuk  zannederek zokaları yutar, diğer zaafların yönetimini ele geçirir. Nezaket kılıfları içine kendi dna larını yerleştiren virüs profaja geçerek zaafı büyütür de büyütür.

Canlının yönetimi virüs enfekte bakterinin elindedir artık.  Aşıya, ısıya, sevgiye, telkine, tavsiyeye dirençlidir. Artık o bakteri bile değildir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s