:) Örnek çocuk

Biraz uyarlamayla…

Nedim’e babalık çok yakışmıştı, özellikle ilk yıllarda. Acemiliği komikti. Anlattığı bir şey geldi aklıma. Sergen doğup beş, altı yaşına gelinceye kadar Şermin’le “örnek bir birey olarak yetiştireceğiz ve kendimizle gurur duyacağız”, diye didinmişlerdi[i]. Bunun için Sergen doğmadan önce kitaplar alınmış, internette sörf üstüne sörfler yapılmış ve gereken bütün doneler toparlanmış. Bir gün Nedim işten geldiğinde Şermin’in “bugün ne okudum inanamazsın” çığlıkları ile karşılaşmış. Herhalde geçmişimdeki bir iki karanlık nokta internete düştü diye paniklemiş Nedim. “İnternette yazan her şeye inanma Şermincim” diyerek tedbirli bir giriş yapmış. Ancak, Şermin “profesörler söylüyor deyince,”  Nedim evlenmeden önce eski kız arkadaşıyla yaşadığı maceraların bilim dünyasının bu kadar ilgisini çekebileceğine ihtimal vermeyerek, hayırdır? diye sormuş.

“Çocuğun karakter yapısı üç yaşına gelinceye kadar oturuyormuş, ondan sonra ne yapsan boş” diye tir tir titriyormuş Şermin. Bizimki iki yaşındaki Sergeni düşünüp “haa” demiş, demek bizim oğlan o yüzden böyle oldu, demiş. “Biz ebeveynliği öğrenene kadar Sergen aradan çıkmış desene” diyerek gevrek gevrek gülmüş. Şermin, “geri zekalı, geri zekalı” davranma diyerek Nedim’i kendine getirmiş ve “oğlanı kurtarmalıyız” diyerek nasıl zorlu bir mücadelenin içine gireceklerinin sinyallerini vermiş. Çocuğu neyden kurtaracaktık, acaba evlatlık verme planları mı vardı, bizim elimizde üç yaşına kadar bu çocuğu mahvederiz mi demek istiyordu diye düşünen Nedim’in eline bir liste tutuşturmuş. Üç yaşına kadar yapılacaklar listesinin uzunluğu Nedim’i de germiş.

O günden sonra, hızlandırılmış çocuk yetiştirme kursuna katılmış gibi bünyede ne kadar güzel, örnek alınmalık, takdir edilesi bilgi, davranış, birikim varsa resmen Sergen’e kusmuşlar. Çocuk halıyı yaksa pozitif güdüleme yapmışlar, vazoyu gözlerinin içine baka baka kırsa, yansıtma yapıyor demişler, gece odada halvet haline girecekken Sergen ortalığı yıksa çocuktur demişler. Sergen dört yaşına geldiğinde, psikolog Nedim ve Şermin’i karşısına almış “bu çocuğa ne yaptınız?” diye sormuş. Örnek bir nesil yetiştirdik! diye bağıramamış Nedim. Ama Şermin tüm modernliği ile cevap vermiş; “Ne olmuş, bozulmuş mu?”

[i] https://onedio.com/haber/cocuk-psikolojisine-dair-yasanmis-10-hikaye-427511

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s