Babalar sözünü tutar, Ayla!

ayla-filmi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-turkiyenin-oscar-adayi,AyoE7sFDdU6pcmz19f6nrg

Baba olmak bence dünyanın en harika duygusu. Sorumluluk alıyorsun, yaşamının amacına ulaşıyorsun, evlat yetiştiriyorsun gibi çok bilindik kazançları bir kenara koyarsak her şeyden önce “baba” olmanın ayrıcalığını yaşıyorsun, bir de becerebilirsen hayat boyu ve sonrasında dahi baba kalmanın.

Baba olmak, yanlış anlaşılmasın, tam bir ayrıcalık.

Bir heykeltıraşı düşünün. Elinde keski, diğer elinde çekiç ama mermersiz, çorak biryerde… Baba olmak aradığı mermeri bulan bir heykeltıraşın duyduğu heyecan gibi bir şey. Amaç kayaya şekil vermek gibi görülse de, keskiyle kayaya yapılan her dokunuş gerçekte sadece kayayı değil, heykeltıraşı da şekillendiriyor. Baba olmak, eğlendirici, öğretici ve olgunlaştırıcı. Ancak, çelişki büyük. Neden babalar çocuklarını dövüyor, eziyet ediyor, umursamıyor, terk ediyor? Bunu anlamak güç ama yine de cevabın bir kısmı  babalarda, yaşatılanlarda, dilin afetlerini fark etmeyenlerde ve bakir kalamamakta.

Baba olmak eşittir sözünün eri olmak. Çocuğun öğrenebileceği bu en büyük erdemin esas kaynağı sözünün eri olanlardır. Söz vermek başka bir haldir. Ancak, kişiliksiz zayıf insanlar, ne söylerse söylesin, çıkarını gördüğü anda sözünden “u” dönüşü yapabilirler. Sözünün eri olmak dürüstlüktür ve pahalı bir mülk olan dürüstlük nadirdir. Bizi en şaşırtan insanlar ettiği söz doğru ancak gittiği yol eğri olanlardır. Adaletten dem vuranların adaletsizlikleri, kanundan bahsedenlerin kanunsuzlukları, faziletten bahsedenlerin faziletsizlikleri, namustan bahsedenlerin namussuzluklarıyla dolu dünyada babanın sözünün eri olması başka bir önem arz eder. Umutlarını yeşertir çocuğun içinde. İkiyüzlülükten bakir kalabilmeyi başaran baba böyle bir topluma mutlak şekilde teslim olmamanın örneğidir.

Unutmamak gerekir ki iki yüzlülerden oluşan toplumlarda kişi en çok da erdemleri için cezalandırılır.

Özetle, biyolojik olarak baba olunamasa da karakter olarak baba olmak hep mümkün. Zaten amaç da biyolojik baba olmanın ötesine geçip, karakterin babalıkla anılması değil mi?

Babalar sözünü tutar, tüm maliyetine rağmen Ayla!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s