Insanı silmek

İnsanı silmek mümkün müdür?

Daha çok bilgisayar, olmadı tükenmez veya mürekkepli kalem kullandığımdan kurşun kalem kullanmaz olmuştum uzun zamandır. Geçen notlarımı alırken bir nostalji yaşadım ve bir kurşun kalem kullandım. Heyecandan mıdır nedir, not alırken bir kelimeyi yanlış yazdım. Yanlış yazdığım kelimeyi düzeltmek için önce kelimenin üzerini çizdim. Ancak, çizgi bütün içinde çirkin göründü gözüme ve silgi arandım. Sonunda sildim. Sonra fark ettim ki ne kadar silsem dahi kağıtta bir önceki yazdığım kelimenin izi vardı. Aklımda silmekle geçmeyen bu iz kaldı. Kağıtta yok olmayan bir iz.

Oysa, çoğumuz bir ya da iki, ya birini hayatımızdan silmişiz ya da birinin hayatından silinmişizdir. Kalemde, kağıtta başarılamayan bir işken, gerçekten bir insanı silmek mümkün müdür? Kim bir diğerini hayatından silebilir (sevdim mi tam severim, sildim mi bir kalemde (küçük Emrah) , kendimce bir tahlil yaptım.

O kadar tahmin ve tahammül edilemez kötülüğe maruz kalındığında silme işlemi otomatik olarak başlayabilir. art niyetli, içten pazarlıklı olduğu anlaşılınca silinebilir. Ama yine de silmenin tam olarak yapılabildiğine inanasım gelmiyor nedense.

Belki, yapılan kötülüğü unutmayan, kötü gününde yanında olmayan herkesi bir daha asla hiçbir günde aramayan bir insan, bir diğerini silebilir. Hem lanet hem de ödül gibi bir özellik değil mi? Bu özellik varsa o zaman insanları çok kolay silebilmek de mümkün. Bu tür insan 10 kuruşa aldığı bileklikten vazgeçemez ancak insanlardan o kadar kolay vazgeçer ki şaşarsınız.

Zaten silmekle yok olmuyor diğeri.

Kinlenen insan sanrım diğerini sadece silmekle kalmaz, yok etmeye programlanır. Bu tür insana karşı yapılan en ufak yanlış, ömür boyu yüzünüzü dahi görmeye tahammül bırakmayacak şekilde size kin gütmesine sebep olur. Sizi silmek, bir daha asla affetmemek ve asla yokluğunuzu hissetmemekle gurur duyar.

Ha, silmekle de kalmazlar.

Bu silici tür intikam almaya her daim yeminlidir. İntikam aldığı kişinin bunu hak ettiğine inanır, hatta intikamla hayat amacını gerçekleştirdiğini düşünür. Hakkın yerini bulması amacıyla yaptığı eyleme o kadar inanır ki, en üst düzeyde haz almak için başka hiçbir işte göstermediği sabırla bekler, planlarına sadık kalır. Sileceği kişiyi hazırlıksız ve savunmasız yakaladığında zevki katlanır.

Silerken, silme işlevinin amacının tersine, iz bırakır.

Yaşadığı acıyı karşısındakine yaşatmalı ve hatta aradan geçen zamanın faizini ödenmesini sağlamalıdır. İntikam aldıkça iştahı azalmaz, başka intikamların hesabının peşine düşer. İntikam içinde nefretiyle yeşerttiği bir ağaç gibidir. Cezalandırmasına, intikamını almasına rağmen içindeki öç alma duygusu azalmaz, aksine giderek daha da artar.

Çocukken acı çekerken gördüğü kendi yüzünü bir başkasında görmekten mutluluk duyar. Ama izlemek, titizlikle plan hazırlamak, amansız bir intikam duygusuyla yaşamak yıpratıcıdır, bedende ve vicdanda iz bırakır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s