Sömüren-Sömürten: Kaç tür kertenkele vardır?

Bu aralar kişilikler üzerine düşünüp, kendimce tek yoğun bir kişilik var mı diye düşünmekteyim.  Teklik olmamakla birlikte yoğunluğu farklı birçok özellik içimizde. Yani aynı insanın içinde iyinin de kötünün de olması gibi.

Kişilik demişken gözden kaçtığını düşündüğüm ama yaygın olduğu kanaati taşıdığım bir türden bahsetmek istiyorum. Çevrenize insan sömür(t)meye programlanmış olduğuna inandığınız  (sömürgen, sömürten, kerten, kertilen, kerttiren…) birileri var mı? Hani her türlü fırsatı itinayla kendi özel işine yarar hale çeviren. Kendisine yapılan iyilikleri, gösterilen müsemmaları bir süre sonra insanların görevi haline getiren?

Sömürtmek insanın kendi kendine vermek istediği bir ceza olabilir, derin suçluluk duygusu ve ben başıma gelen her musibeti hak ettim psikozu. Sömürülmeye bile bile izin vermek kendinden nefret etmenin bir başka açık versiyonu. Sömürtmek diye anılsa da  görünmeyen bir gerçek var ki sömürtenin muhakkak durumdan bir kazancı olması. Sömürülmenin onu besleyen bir tarafı, ihtiyaç duyduğu şeyi/şeyleri o durum sayesinde alabilmesi ya da o an için kendisini iyi hissettirecek koşullara ulaşma çabası: beğenildiğini hissetmek, zaman geçirmek, unutmak, güçlü hissetmek… Sömüren de sömürten de içten içe herkes memnundur bu ilişkiden.

Sömürgenle karşılaşanlar önceleri kullanıldığını düşünmez. “Ne olur canım elime mi yapışır” mantığıyla sömürgene yardımcı olmaya çalışan herkesin bir süre sonra eline gerçekten yapışır sömürgenin doymak bilmeyen salyası. Elini veren kolunu kurtaramaz. Sömürgenler diğerlerini aptal bellediğinden tüm işlerini özellikle zayıfların, çelimsizlerin üstüne yıkmaya başlar. Bu durum elbette diğerlerince de fark edilir ama yusuf korkusuyla kimse bu gidişe bir dur diyemez, onun olmadığı ortamlarda fısıltıdan oluşan imalarla bu durumdan hoşlanmadıklarını söylemekle yetinirler. Bu imaları duyması bile kabil olmayan sömürgen ise giderek çirkefleşmeye başlar.

Sömürgen kendisiyle barışık olmadığından diğerlerinin pozitif enerjisinden rahatsizlik duyar. Kendi iç mutluluğu yüzüne yansımış insanları nedense sömüremezler. Kuyuya duserken onu tutani da asagiya cekmek isteyen insanlara has bir karanlık tarafı vardır sömürgenin. Sürekli stres halindedir ve bu halleriyle yanındakileri de strese sokar. En ufak bir işi günün meselesi haline getirip bitirtene kadar diğerlerinin başının etini yer, sonu gelmeyen istekleriyle  diğerlerini boğar. İstekleri işle sınırlı kalmaz.  Genelde insanı boğan, sıkıcı, imkansıza yakın veya yerine getirilmesi uzun zaman alan cinsten isteklerinin sayısı her gün giderek artar.

Sömürgenler insanlara yukarıdan bakar. Her cümlesinde “bakın kesin siz bunu bilmiyosunuz” tonlaması hakimdir. Koyun psikolojisinden aldığı cesaretle üzerine vazife olmayan konularda olmadık yerlerde saçma sapan yorumlar yapar. Eğitilmemis, iki kelimeyi bi araya getiremeyen, kendi soyledigini once kendi anlamayan, insanlar anlamadigi icin onlari ayrica kıyasıya eleştiren sömürgen fikir yürütttüğü konuyla ilgili olarak aslında dünyadan habersizdir. Birşey bilmediğini de bilmediği için herşeyi yapma ve söyleme gücüne sahip oldugunu zanneder.

Sömürgen omurgasızdır.  Bilgiyi kulaktan alır, akıl süzgecinden geçirmeden ilk işittiğini mutlak doğru olarak kabul eder. Sömürgen inandığı bir fikrin aksini söyleyenleri kesinlikle red eder, hiçbir ispatı kabul etmez, üstelik anlaşılmaz bir cesaretle kendisi havadan ispatlar uydurur. Tek istediği var olduğuna inandığı gücüne, kendisine biat edilmesidir. Sorgusuz sualsiz, tartışmasız biat bekler. Genel olarak her şeye eyvallah diyebilecek ve hiçbir kişisel ahlakı, inancı, değeri olmayan, karakteri cıvık omurgasız sömürtenler bu biat çağrısına çoktan uyar. Çıkar elde etmek için yüksek mevkiiye sahip insanlara boyun eğmeye alışık olan sömürtükler kendilerinin paravan olarak kullanılmasına dünden razıdırlar.

Sömüren-Sömürten: Kaç tür kertenkele vardır?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s