Kusursuz bir cinayetin tarifi

Yine o karanlık odada, birbirlerinin yüzlerini görmeyecek kadar loş ışıkta buluşmuşlardı. Birbirlerinin yüzlerini görmemek, cesaretlerini daha da artırıyordu. Sararmış parmaklar arasından salınan sigara dumanına karışan kahkaları eliyle bastırdı. “Bakın” dedi “size kusursuz bir cinayetin, yaşama sevincini söndürmenin tarifini yapacağım”.[1]

 

“Biat etmeyenler engeldir değil mi Bekir abi?”

“Tabiki. Ama engeller aşılmak içindir. Neyse, dinleyin şimdi”.

Masanın etrafındakiler oturuşlarına çeki düzen vererek Bekir’i dikkatle dinlemeye koyuldular.

“Dişini iyice bileyle, öyle ki ısırdığında düzgün kesitler oluşturabilesin! Bu iş sürüyü ürküteceğinden önce iyilik maskeni tak. Üzerine dürüstlük ve doğruluk önlüğünü giy. Ellerine kibarlık ve nezaket eldivenini tak. Başına cesaret başlığını koy ki kendilerinden sansınlar. Onlardan olmadığını fark etmesinler.  Biliyorsunuz. Görüntü çok önemli. Hele bir içlerine gir.”

 

“Sonra içindeki zorbalık çekmecesinden kin ve öfke, iki yüzlülük, yalancılık ve sahtekarlık kutularının kapaklarını aç. İşi yapmaya başladığında eksik malzemen kalmasın. Sonra yaptığın çökertme pek tat vermez ve rezil olursun.”

 

Masadakilerin kendilerinden geçmişçesine attıkları kahkahaların sakinleşmesini bekledi.

 

“Üç şey önemli. Bir sivri dil, en az iki adet yandaş ve kışkırtıcı bul. Çökertmeyi yalnız başınıza yapmayın çünkü, işbirliğiyle yapıldığında daha kısa sürede sonuç alınır.  Ve daha leziz olur.  Çökertmeyi ustalar bir araya gelip aynı anda da yapabilirler. Böylelikle bir kaçı yoruldukça diğeri görevi devralabilir.”

 

“Bekir abi, bayılıyorum anlatış tarzına.”

 

Bekir de anlatırken keyif alıyordu. Gözlerini kısarak masadakilerin hepsinin gözlerine tek tek baktı.

 

“Tabi ki çökertmede en önemli kural malzemesini iyi seçebilmektir. Yanlış seçilmesi halinde zevksiz olur. Tadı tuzu olmaz.  Malzemenin ağırlığı, cinsiyeti ve yaşı hem önemli hem de çok önemli değil. Önemli olan malzemenin dişe dokunur olmasıdır. Çökertme malzemesinin özünü kurutmanız lazım. Geride iz bırakmadan çok temiz halletmelisiniz.”

 

“Malzemenin önce canlılığını gidermeniz gerek. Beklemediği anda ensesinden tutup poşeti geçirin kafasına, nefessiz kalsın. Bu sırada en beklemediği yerden vurun. Debelenirken poşete bir zarar vermemesi için sivri taraflarını yok edin. Sizde olmadığı için bu özellikleri çabuk fark edersin. Malzemenin dürüstlük, çalışkanlık, itibar, zeka, özgüven, özsaygı, onur gibi kısımlarını kabaca yolun. Yolmadan pişirmeye kalkarsanız sizi yorar.”

 

“Valla yemek tarifi gibi oldu.”

 

“Malzemeyi iftira ve dedikoduyla iyice yıkayın, yoğurun. Önce ateşleyin sonra dondurun ki şoklansın. Belini bükün, direncini iyice kırın. Sonra ince ince kıyın. Sakın ara vermeyin. Bunu yaparken sistemli ve sürekli yapın ki hem çökertmeniz leziz olsun hem de zorbalığınız takdir görsün. Böyle yaparsanız malzemeyi yerken de zorlanmazsın ve tam kıvamında olur.”

 

“Abi ya!”

 

“Unutma çökertme ustalığı veya uzmanlığı kolay bir meslek değildir. Çünkü çökertme gibi zor ve meşakkatli bir işle uğraşmak için taş gibi bir vicdana, çöp gibi ahlaki anlayışa sahip olmak gerekir.  Zorbalığın en sanatsal yanı çökertmeyi zemini sağlam ve sert yerlerde yapmaktır. Yasal ekmek tahtasında göstere göstere yapın. Yasaya boyunları kıldan incedir bu nazendelerin. Yönetmeliklerdeki maddeleri cımbızla seçin, çekin. Çökertmenin leziz olmasını istiyorsanız  malzemeye önce uyumsuzluktan uyarı cezası verin. Rahat durmuyorsun diye kınayın. Biraz iftira ve karalama şekeri katmayı unutmayın. Bunları yaparken azar kaşığı ile azar azar karıştırmayı ihmal etmeyin”.

 

“Fırına sürekli odun atalım değil mi abi?”

“Tabiki fırına sürekli odun atın. Dinlendirmeyin asla. Sürekli sert vuruşlardan sıkıldığınızda yumuşak yumuşak elle ovuşturun.Çökertme yaparken malzeme ne kadar çok hırpalanırsa o kadar leziz olur. Ara sıra kurtulacağını sansın ki canlı kalsın. Böyle yaparsanız malzeme yavaş yavaş kıvama gelir. Malzemenin duygusal kısımlarını bıçağın tersiyle dövün, ağladıkça, siniri harap oldukça lezzeti artacaktır.”

“Ya etraftaki seyirciler abi?”

 

Şimdi Bekir kahkahayı basmıştı. “Sende potansiyel var” dedi.

“Çökertme yaparken etrafta boynunu bükmüş, sararmış solmuş ya da çökerttme yapmayı öğrenmek için yanıp tutuşan bir takım varlıklar olabilir.  Bunlar önce mesafelerini korurlar.  Etliye sütlüye karışmaz görünürler. Endişelenmeyin. Arzu ederseniz maharetinizi öğrenme konusunda istekli olanları davet edebilirsiniz. Ancak bir tavsiyem olacak. Çökertme maharetinizin ince ayrıntılarını hemen öğretmeyin. Eline yüzüne bulaştıracak olanlar saygınlığınıza gölge düşürebilir.”

 

“Yaptığınızın çökertmenin başarısız olacağından ya da beğenilmeyeceğinden endişe etmeyin. Çökertmeyi seyretmeye doymayan bir seyirci kitleniz her zaman olacaktır. Unutmayın, siz bir sanatçısınız. Sistemli ve sürekli olarak bir sanatsal şölen yapıyorsunuz. Güçlüsünüz.  Yaptığınız çökertmeyi beğenmeyenleri de daha sonra kıvamına getirerek çökertmede kullanabilirsiniz.

“Ha ha. Çok hoş. Bu çökertme baya eğlenceli olacak.”

“Bu işte baharatlandırma çok önemli. Önceden hazırladığınız savunma biberini, ceza tarçınını, tehdit soğanını, kovma marulunu, hakaret domatesini, aşağılama tuzunu ve diğer malzemelerinizi genişçe bir çökertme kabına koyun. Malzemeye hangisinin yakışacağına hemen karar vermeyin. Hepsini tek tek deneyin. Kısık ateşte pişerse daha leziz olur ilkesinden hareketle, kurbanınız ve malzemelerinizi karıştırarak pestili çıkıncaya kadar pişirin. Sakın çökertme kabının başından ayrılmayın, elinizi üzerinden almayın. Malzemeler iyice karışmazsa ya da bir kısmı pişip diğer kısmı iyi pişmezse tadı olmaz.”

 

“İyice piştikten sonra ateşi kesin. Dürümünüzü açın. Dürüm dürüm dürün.  Hala çiğlik hissederseniz, üzerine biraz soruşturma sosunu katarak afiyetle yiyin.”

Artan olursa “biat buzluğuna” koyuverin.

İşin şakası bir yana, hızlı hareket etmeliyiz millet.

“Tamam Bekir abi.”

“Fazla zamanımız yok. Ya intihal ile suçlayacağız, belki araştırma fonlarını kötüye kullanmakla itham edebiliriz,  çok umut bağlamıyorum ama menfaat-çıkar ilişkisi var deriz, gayri-meşru ilişki yaşadığını dahi iddia edebiliriz. Malzeme çok ama zaman yok. Gerekiyorsa dozu artırır onu işten ayrılmak zorunda bırakırız, başka yerde iş bulmasını engelleriz, üç haspanın yalancı şahitliğiyle işi bitiririz.”

[1] http://www.pasurunsesi.com/kose-yazisi/75/mobbing-nasil-yapilir-tarifini-veriyorum.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s