Arivist – İkbal avcısı

 
Sürek avcısı, hayal avcısı, uçurtma avcısı, define avcısı ama ya ikbal avcısı? Diğer tüm avcılardan farklıdır bu avcı. Bu hariç diğer avcıları ilk görüşte kesin tanırsınız. Ya böbürlenirler abartılı avcı hikayelerini anlatırlar ya da kıyafetlerinden zaten bellidir. Hemen hemen diğer tüm avcılar bulduğunu, vurduğunu temizler. Sürek avcısı avını, defineci defineyi, uçurtmacı uçurtmayı, hayalci hayali ama ikbal avcısı arivistler avını kirletir, hem de ne kirletme.
 
Ehliyetleri yoktur ama yedi kolları vardır. Yedi kolda yedi büyük silah: Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü, Kibir, Oburluk, Yıkıcılık, Kıskançlık ve Tembellik. Öldürmezler evet ama ölmekten beter ederler. Gözü doymaz arivist “Ben bir ikbal avcısıyım, budala” diye kendisini doğrudan tanıtmaz. Kurnazdır, kimin eteğinde ikbal arayacağını çok iyi bilir ama en çokta düşünceyi kurban seçen zorbaların hamalıdır. Şahsiyetsizlik haritasında amaca giden yolda adımlarını yalan üzerine öyle bir kurar ki!
 
Yazdığına bakarsın alim sanırsın, konuşmasına bakarsın arif sanırsın ama ayrımcı ve sınıflayıcıdır dili. Amacı pay dağıtmak değil pay kapmaktır, yaşamda bu ikisi arasında büyük fark vardır. Güç savaşında, maddi bağlarla dünyaya bağlıdır, seyyal değildir. Gönül yolunu seçen, düştüğü dereden akan suyla bilinmezliğe giden, yok olurken var olmayı beceren, kalp gözüyle çevresine bakıp hala izleyenlere üzerine konup dinlenen sineğe bile bir vesile sunan, ne için dünyaya geldiğini unutmayan, anlamını hatırlamış terk-i terk eden, boş bir sayfa olmadığını bilen kurumuş yaprak bir yanda arivistin aç gözlülüğü diğer yanda.
 
“Ey düğümler çözme yolunda can vermiş, vuslattan (birlikten) doğmuş, ayrılıkta ölmüş insanoğlu. Ey deniz kıyısında susuzluktan uykuya dalmış, hazineler üstünde açlıktan ölmüş zavallı gafil.” Demem o ki; dışarıda kar yağıyor. Sadece kar yağıyor. Ama hiçbir tane şekilde birbirine benzemiyor. İnuik (eskimo) dilinde en az 100 değişik kar var. Oysa aslı aynı. Bu çoklukta tekliği göremeyen bize aşk olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s