Başımızın belası

Ey okul yöneticileri ve Milli Eğitim Bakanlığı.
 
Siz çocuklarımızı sahipsiz mi zannettiniz?
 
Okul yönetimleri olarak işlediğiniz hatayı, çocuklarımızın üzerinde bilinçli kurduğunuz KAYGI – BASKI mengenesini derhal ama derhal kaldıracaksınız. İki elinizle bir sorunu düzeltemiyorsanız, buna da hala sistemi bahane ediyorsan o zaman siz bir okul değilsin, ticarethanesin.
 
Ben çocuklarımın velisiyim. Bana haber vermeden, benimle konuşmadan başarıyı takıntı haline getirmek adına çocukları sınavla korkutmanız hatanızın en büyüğü. Ne ben ne de çocuklarım sizin dayattığınız gibi olmak, düşünmek ve yaşamak zorunda değiliz.
 
YETER!
 
Ne demek söylemek? İma etmek bile günah. “Ders çalışmıyorsunuz, sınav sonuçlarınız kötü, o zaman babanızı iki hafta da bir görün?” ne demek. Siz hangi hakla ve cüretle böyle bir şeye yeltenirsiniz. Hem size ne oluyor? Neyin kafasını yaşıyorsunuz?
 
Burası okul mu dershane mi? Kapatılmadı mı dershaneler? Kaldırılmadı mı ödevler?
 
Hangi karanlık zihniyet çocuğu babasından koparır!
 
Sınavla, başarısız olmakla, okulunun diğer okullara göre puan ortalamasının düşmesiyle çocuklarımızı niye korkutuyorsunuz? Senin prestijin için benim çocuklarım kölen olmak zorunda değil.
 
Çocuklarımı ben sana emaneten gönderiyorum. Emanete niye hiyanet içindesin? Sen müneccim misin de geleceği görüyorsun, “böyle devam edersen başarısız olacaksın” diyorsun. Sıkıysa hayatı öğret onlara. Donat. Sekizinci sınıfta öğretmenlerin daha ilk hafta yüzlerce test sorusu vermesi mi başarı, “siz yaz boyu yatmışsınızdır” demek mi başarı?
 
Başarısız olmakta var bu hayatta. Neden korkutuyorsunuz?
 
Çocuklarımızı olmadıkları halde başarısız, yetersiz hissettirmek ne demek? Siz bozuyorsunuz, evde biz düzeltmek zorunda kalıyoruz moralleri. Niye korkuyla yönetiyorsunuz bu çocukları?
 
Neymiş ödevleri evde aile takip etmeliymiş. Yok böyle bir kolaycılık. Ben hem baba olacağım hem de evde öğretmen öyle mi? Sen kendi işini düzgün yapmalısın sevgili öğretmen meslektaşım. Benim babalık kimliğimde kalmamı sağlamalısın. Zaman yönetmeyi öğret unutulan fiilimsileri öğreteceğine.
 
Bir sonuç varsa asıl siz başarısızsınız!
 
Sizin beceriksizliğiniz.
 
Çocuklarımızı okuldan soğutan sizsiniz!
 
O kadar körlük içindesiniz ki!
 
Siz çocuk dostu mu düşmanı mısınız? Bu çocukların nefes almasını dahi istemiyorsunuz! Spor yapmaktan, sosyal aktiviteye katılmaktan en önemlisi doğadan koparıyorsunuz. Bunları yapan çocukları destekleyeceğinize, suçluluk duygusunu yerleştiriyorsunuz.
 
Vebali büyük ama umarsızsınız. Sınavda başarısız olsa ne olacak, ölüm mü var sonunda?
 
Tutkuyla coşkuyla ana sınıfına giden çocuk sekizinci sınıfta ayakları geri geri giderek okula gidiyor. Bu mu başarı?
 
Çocuğuna ödev isteyen veliye verin ÖDEVİ kardeşim ben İSTEMİYORUM.
 
Sınıfta mesleki egosundan, kendini yerleştirdiği fildişi kuleden tebasına bakan tiran misali çocuklarımıza kendini başarısız, yetersiz, kötü hissettiren öğretmen meslektaşım. Sana sesleniyorum. Başarı diye zerk ettiğiniz zehir çocuklarımızı öldürüyor. Bir deneme yap. Bu kadar ödevi öğretmenlerden sen al. Bir hafta dürüstçe her gün kendine uygula. Bakalım sen sağlam kalıyor musun? 1000 fazla soru. Afyon mu içtiniz de yediğiniz haltı görmüyorsunuz?
 
Anlamıyorum. Başarı takıntınız nedir? Her ne pahasına olursa olsun zirveye tırmanmaya mı başarı diyorsunuz? Bu kolay. Donanımınız yetiyorsa çocuklara asıl başarının kendi egolarını terk edebilmek olduğunu öğretin.
 
Para, rekabet, unvan uşağı mı yapıyorsunuz çocukları. Neden?
 
Yetmedi mi antidepresana bağladığınız çocukların sayısı. Çocuklarıyla nitelikli zaman geçirmeyi en büyük mutluluk olarak gören bir babanın kovanına ne hakla çomak sokuyorsunuz?
 
Siz çocuklarımızı kimsesiz mi sanıyorsunuz?
 
Saygıda sunmuyorum artık size.
 
RAHAT BIRAKIN ÇOCUKLARI.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s