ANNE BEN OKULA GİTMEK İSTEMİYORUM.

“Neden, ne oldu Behçet?”
“Anne, gitmek istemiyorum.”

Annesi Natya’ya çıkması gerektiğini söyleyince kadın çaresizce elinde tuttuğu okul formasını iyi eğitim görmüş mürebbiye edasıyla ve intizamlı hareketlerle yatağın üzerine koydu. İzin isteyerek çıktı. Esma Behçet’in ellerinden tutarak birlikte henüz yeni ütülendiği anlaşılan kıyafetlerin üzerine oturdular. annesi, bacaklarının arasına aldığı Behçet’in saçlarından öpüp bir şey demeden onu iyice kendine bastırıp birkaç dakika sessiz kaldı.

O sırada Behçet nasıl ve ne kadarını anlatması gerektiği konusunda kararsızdı. Yirmi tane ufacık çocuğu tahtaya kaldırıp sıraya soktuktan sonra hepsine teker teker tokat atan veya çocuklardan herhangi birini kulağından tutup hızlıca tahtaya vuran veya onların etini tırnaklarıyla kıstıran öğretmenini nasıl anlatacağını bilemiyordu. Behçet öğretmeninin kendisine taktığını düşünüyordu. Sınıfta bir dikkatsizlik sonucu elinden fırlayan kalemin kafasına isabet etmesi nedeniyle kendisine takan, bununla kalmayıp tüm sınıfı da Behçet’e karşı örgütleyen ve küstüren, Behçet’in daha o yaşta toplum tarafından reddedilme şerefine nail olmasını sağlayan, ancak annesi, babası geldiğinde şirinlik maskesi takıp şefkat öbeği haline gelen öğretmenini nasıl anlatabilirdi ki.

Sınıf başkanına kitap okutan, karşısında makyaj yapan, yazılar formaliteden ibaret olup gerzek merzek bütün kızların dört beş alırken, sınıf başkanı ve yardımcısı dışındaki hiçbir erkeğin birden ikiden yukarı not alamadığı, artık hangi erkek buna ne yaptıysa hırsını Behçet gibi erkek adayı çocuklardan çıkaran, konuşan erkek çocukların ağzını sınıfta çamaşır mandalıyla sıkıştıran, öğrenci dövmekte usta, iğrenç cezalandırma yöntemlerinin hepsini bilen, diz hizası eteğin altına yaz kış mus çorap ve siyah çizme giyen, geniş ekran gözlüklere ve gözlüğünü boyunda tutmaya yarayan taşlı bir gözlük zincirine sahip, hiç evlenmediği için yalnızlığın ve seçilmemişliğin sinirini öğrenciden çıkaran, sınıfta alışılmadık bir koku olduğunda tüm öğrencilerin götünü tek tek koklayan, Behçet’ten önceki dönemden öğrencisi yapılan sınavda puanı düşük geldiği için kendini bornoz kemeriyle banyoda asan, tüm öğrencilerine banka atmsi muamelesi yapan, kartı ağızdan sokup, seri tokatlarla şifreyi girip, kulağı aşağı doğru hızlıca çekip, kartı makattan alan, yeteneksiz olduğunu kabul etmeyen, nakil olarak daha iyi bir okuldan geldiği sınıfta Behçet’e orada öğrendiklerini tamamen unutmasını isteyen, unutamadığı için mesela tahtaya kalktığında toplama işlemi yaparken bir yanda da çubuk çizip onları gruplamak yerine aklından toplama işlemi yaptığından dolayı tokat atan, onu tuvalete kilitleyip gece okulda bırakmakla tehdit eden, sınıfı çalışkanlar ve tembeller diye ikiye ayırıp tembellerden maddi durumu iyi olmayanları daha da döven, solaklara gıcığı olan bu kadını anlatmak imkansızdı.

Anne ben okula gitmek istemiyorum.

ANNE BEN OKULA GİTMEK İSTEMİYORUM.” üzerine bir yorum

  1. İnanın bu yazıyı zorlukla okudum. Bu bir öykü mü? Gerçek olmamasını diliyorum, umut ediyorum. Bunları”öğretmen” yapıyor olmamalı diye düşündüm. Ben bir öğretmenim. Ben kendi okulumda yüksek sesle bağıran arkadaşlarımı bile uygun bir dille rahatsızlığımı dile getiriyorum. Böyle davranan birinin öğretmen olarak çalışmaması için herkese görev düşüyor.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s