KABULLENMEK

Katıldığım atölyelerde özellikle genç nesil “duygusalım keşke mantıklı olsam” diye yüksek sesle iç geçiriyor. Mantığıyla hareket ettiğine inananlardan bazıları ise duygusallığa özeniyor. Hepsi olduğu durumu kabullenemediğinden “ENDİŞE”li. Oysaki mantık ve duygu bir faytonu çeken atlar gibi aslında. Mantık ağır abi, duygu ise adı üstünde tam bir coşku seli.

 
“Olanın olmayanı istemesi sendromu” tam bir muamma olan insanı çok ilginç bir çalışma konusu haline getiriyor. Her şeyi kontrol edebileceğine inanan insan kendi duygularını bile kontrol edemediğini anlayınca dananın kuyruğu kopuyor.
 
Kabullenemiyor.
 
İnsanın duygularını kontrol etmeye ve bastırmaya çalışması tam bir açmaz. Duyguları kontrol etmeye harcadığı emek ve zamanı duyguların peşinden ortaya koyduğu davranışlara yöneltse iş bitecek aslında. Demem o ki, kabullenilmiş iyi depresyon tam bir mucize. İlk defa dış dünyayla ilişkini sınırlayıp içine dönüyorsun.
 
Korkmayın duygularınızdan. Kabullenin.
 
Doya doya duygusal olabilirsiniz, nefret edebilirsiniz, sevmeyebilirsiniz, üzülebilirsiniz, tepkisel olabilirsiniz. Ne var ki bunlarda? İnsanız bu duyguların hepsi bizde var. Sadece bu duygulara eşlik eden davranışlarınızı gözden geçirin yeter. Ya da daha çok merak, metanet, şükran duygularınızı harekete geçirmenin yolarını deneyin.
 
“Üzülme, sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değil, kilimin tozunu almaktır.Yaratan sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin? Taş taşlıktan vazgeçmedikçe parmaklara yüzük olamaz. Yüzük olmayı dileyen taş, ezilmeyi, yontulmayı göze almalıdır” (Mevlana).

KABULLENMEK” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s