Tutanak Dolandırıcılığının Psikolojisi

Üniversitelerde, fakültelerde, okullarda, iş yaşamında yani hayatta yaygın bir mobbing aleti olan tutanak dolandırıcılığının psikolojisinden bahsetmek istiyorum. Bir örgüt maharetiyle belki de bir gün size karşı tutulacak olan mesnetsiz tutanakların nasıl tasarlandığını ve sahnelendiğini açıklamaya çalışacağım. Bunun için dolandırıcı, bolca gafil ve nitelikten, nizamdan ödün vermeyen bir dürüst insan lazım.

Mesnetsiz anlam itibarıyla “aslı olmayan” demek.

“Hayır insan ancak gördüğüne, duyduğuna imza atar” demeyin. Bunların üst düzey eğitimli olmalarına şaşırmayın. Zeka, makam ve tecrübe dolandırılmaya kalkan değildir. Üç gafilin (hukuktaki şahit yerine geçer) bir araya gelip imza attığı o sahte kurgular hayatınızı karartmaya yetebilir.

Unutmayın, insanın sadece parası dolandırılmaz aynı zamanda aklı da dolandırılır.

Tutanak dolandırıcılığın birinci kuralı:
Dikkati (spot ışığını) başka yere yöneltmek ve dikkati dağıtmanız lazım. Örneğin her türlü haltı yemişsinizdir; ağınıza düşüreceğiniz gafilin dikkatini sizin yaptıklarınızdan uzaklaştırmak için başkasına bok atıp durun. Ona sizden gelecek menfaati ballandırın. Bu arada yüzünüzde masum, şirin bir gülümsemeyle şakalaşmaya, konuşmaya devam edin. Bunu adı gafilin aklını kibarca soymaktır.

Tutanak dolandırıcılığının ikinci kuralı:
Gafile, ancak bir gafilin itaat edeceği bir otoriteden bahsetmek yeterlidir. Çünkü gafiller itaat etmeye bayılır. Gafilin itaatkarlığını üstünüzdeki arkanızdaki sanal otoriteyle beslerseniz gafil dolandırıldığının farkına varmayacaktır. O yüzden otoriteyle çekilmiş bir resim bile gerekli değildir, otoriteden bahsetmeniz yeterlidir. Örneğin rektör/dekan/müdür böyle istiyor deyin; hatta rektörü/dekanı/müdürü gafilin yanında aramaya kalkın, gafilin direnci kırılır.

Tutanak dolandırıcılığının üçüncü kuralı:
Unutmayın gafiller kendi gözleriyle gördükleri gerçekleri dahi diğerleriyle uyum içinde olmak için inkar eder. Bu nedenle etrafınızda suni kitle ve suni güç oluşturun. Biz topluca hareket eden bir sürüyüz algısı yaratın. Böylelikle diğerinin gözünde şirin görünmek isteyen her bir gafilden kendilerine boş kağıt verip imza almanız ve kağıdın üstünü istediğiniz gibi doldurmanız kolaydır.

Tutanak dolandırıcılığının dördüncü kuralı:
Korku ihtiyaçtır, aklın düşmanıdır. Zavallı Maslow maalesef bunun farkında bile değildir. Gerçek olmayan tutanaklara imza atan gafilin en büyük korkusu tutanağa konu olan olayın gerçek olmadığının bir gün ortaya çıkmasıdır. Bu korkudan dolayı tutanağı tutturanı gidip bir başkasına şikayet edemezler. Görmedikleri, bilmedikleri bir olay için tutturduğunuz tutanağa imza atan gafil bu tutanağa attığı namusu olan imzayı reddederse namusunu yok etme riskiyle karşı karşıya olduğunu bilir.

Tutanak dolandırıcılığının beşinci kuralı:
Gafili bol bol pohpohlayın. Yani “ne kadar dikkatli adamsın, bak bu adamı buradan bir gönderelim senin tüm sorunların çözülecek, alamadığın dil puanını alacaksın, yapamadığın tüm yayınları yapacaksın, seni engelleyen adamdan kurtulalım, bak ben ne duruma düştüm sende bu duruma düşme” deyin. Mağduru oynayın. İnsan yardım etmeyi bir sever bir sever şaşarsınız. Ona bir gün senin durumuna düşebileceği hatırlatması yapın. Her gafil, fark edilenle edilmeyen arasındaki boşlukları kendisi dolduracağından bu boşluğa “benim gibi sorun yaşama” korkusunu ekin.

Tutanak dolandırıcılığının altıncı kuralı:
Seçeceğiniz gafilin “umutsuz, çaresiz, donanımsız” olmasına dikkat edin. Bunların aklını çelmek çok kolaydır. “Gazlayın, tavlayın ve avlayın.” Donanımsız insan aç gözlüdür. Mesnetsiz tutanağa attığı imzanın kendine makam, güç, otorite, koruma, yükseltme, atama, eşini işe alma, günahlarını affetme, sürüye kabul edilme olarak döneceğini bilir.

Tutanak dolandırıcılığının son kuralı:
Zaman baskısı yaratıp düşünmesine fırsat vermeyin. “Aman fırsat kaçıyor ; bu adamı şimdi tepeledik tepeledik, sonra bak seçimler geliyor başımıza amir olmasın” deyin. Sürekli saatinize bakın. Gafil artık mala bağlayıp namusunu size teslim edecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s